OmegaT 4.2 - Uživatelská příručka

Instalace a provoz programu OmegaT

Uživatelé Windows

Stažení balíčku

Máte prostředí Java kompatibilní s Java 8 JRE od Oracle?

  • Ano: stáhněte si OmegaT_4.n.n_Windows_without_JRE.exe.

  • Ne / Nevím: stáhněte si OmegaT_4.n.n_Windows.exe.

    Tento balík obsahuje prostředí Oracle Java Runtime Environment. Toto JRE nebude kolidovat s jinými implementacemi Java, které již mohou být nainstalovány ve vašem systému.

Instalace programu OmegaT

Instalaci OmegaT zahájíte dvojím kliknutím na soubor, který jste si stáhli.

Na začátku instalace si můžete vybrat jazyk, který bude použit během instalace. V následujícím okně můžete určit, že vybraný jazyk se má použít i v samotné aplikaci OmegaT. Pokud zaznačíte odpovídající zaškrtávající políčko, bude upraven soubor OmegaT.l4J.ini, kde bude zadán vybraný jazyk (pro detaily viz další oddíl). Později, po té, co přijmete licenční ujednání, se vás instalační průvodce zeptá, zda chcete vytvořit složku v menu Start , a jestli chcete vytvořit zástupce na ploše a v panelu rychlého spuštění - tyto možnosti můžete přidat i později přetažením souboru OmegaT.exe na plochu nebo do nabídky start. Poslední obrazovka vám nabídne zobrazení souboru čtime a souboru se změnami pro verzi instalace.

Spouštění OmegaT

Když je OmegaT nainstalována, můžete kliknout na OmegaT.jar a spustit ji přímo, nebo program spustíte přímo z příkazové řádky.

Nejjednodušším způsobem je ale spouštět program přes OmegaT.exe. Možnosti pro startování programu budou v tomto případě načteny ze souboru OmegaT.l4J.ini, který se nachází ve stejném adresáři, jako soubor exe, a který můžete upravit, aby tak odpovídal vašemu nastavení. Následující příklad souboru INI rezervuje 1 GB paměti, zadá francouzštinu jako uživatelský jazyk a Kanadu jako zemi:

# OmegaT.exe runtime configuration
# To use a parameter, remove the '#' before the '-'
# Memory
-Xmx1024M
# Language
-Duser.language=FR
# Country
-Duser.country=CA

Tip: pokud OmegaT pracuje pomalu při použití vzdáleného připojení na plochu (‚Remote Desktop Sessions‘) v systému Widnows, můžete pak použít tuto možnost:

-Dsun.java2d.noddraw=false

Aktualizace OmegaT

Tato informace platí jen pro „tradiční“ verze OmegaT pod Windows. Neplatí to pro verzi Web Start, která je aktualizována automaticky, a taky to neplatí pro verze pro různé platformy, která je instalována pod Windows.

Pokud již máte verzi OmegaT instalovanou na svém PC a chcete ji aktualizovat na novější verzi, máte dvě možnosti:

  • Instalovat přes existující instalaci. To se dělá tak, že při instalování nové verze jednoduše vyberete stejný adresář pro instalaci jako je ten, kde je umístěna existující instalace. „Stará“ verze OmegaT bude přepsána, ale její nastavení zůstanou zachována. Toto se týká také nastavení učiněná přímo v prostředí OmegaT, jakékoliv změny, které jste provedli v souboru OmegaT.l4J.ini, a také ve spouštěcím skriptu (soubor .bat), jestli jej vůbec používáte.

Při použití této metody si můžete také stáhnout verzi „Windows bez JRE“, nová instalace bude používat vaše již existující JRE.

  • Instalace do nového adresáře. Tímto způsobem je možno zachovat obě verze vedle sebe, což se může hodit tehdy, pokud si starou verzi chcete nechat, než se sžijete s tou novou. Tato metoda bude tedy používat předvolby a nastavení, která jste provedli v prostředí OmegaT. Nicméně v tomto případě:

    • Pokud jste provedli změny ve svém souboru OmegaT.l4J.ini anebo používáte soubor .bat, musíte je nakopírovat přes ty staré.

    • Jestliže je stávající instalace OmegaT verze „Windows s JRE“, nová verze musí být také verzí „Windows s JRE“.

Uživatelé Linuxu (Intel)

Stažení správného balíčku

Máte prostředí Java kompatibilní s Java 8 JRE od Oracle?

  • Ano: stáhněte si OmegaT_4.n.n_Without_JRE.zip.

  • Ne / Nevím: stáhněte siOmegaT_4.x_Linux.tar.bz2.

    Tento balík obsahuje prostředí Oracle Java Runtime Environment. Toto JRE nebude kolidovat s jinými implementacemi Java, které již mohou být nainstalovány ve vašem systému.

Instalace programu OmegaT

Rozbalte stažený soubor. Toto vytvoří adresář omegat/, je to pracovní adresář, ve kterém naleznete všechny soubory potřebné k provozu OmegaT. Postup rozbalení souboru .tar.gz:

$ tar xf stazeny_soubor.tar.gz

Přidání OmegaT do vašeho menu (KDE) či panelu (Gnome)

Uživatelé KDE 4

Do svého systémového menu můžete přidat aplikaci OmegaT následovně:

  • Stiskem Alt+F2 zobrazíte KRunner. Napište příkaz kmenuedit+enter . Zobrazí se KMenuEditor. V KMenuEditor vyberte Soubor -> Nová položka.

  • Jakmile označíte vhodné menu, přidejte submenu a položku prostřednictvím Soubor - Nové submenu a Soubor – Nová položka . Jako název nové položky vložte OmegaT.

  • V poli „Command“, použijte navigační tlačítko k nalezení svého spouštěcího skriptu OmegaT (soubor se v nerozbaleném adresáři jmenuje OmegaT) a označte jej.

  • Klikněte na ikonu (vpravo od Name/Description/Comment fields)

  • Other Icons – Browse, a přejděte k podadresáři /images v adresáři aplikace OmegaT. Vyberte ikonu OmegaT.png.

  • Nakonec uložte změny Soubor – Uložit .

Uživatelé Gnome

Do svého systémového menu můžete přidat aplikaci OmegaT následovně:

  • Klikněte pravým tlačítkem myši na panel: Přidat nový špouštěč...

  • Vložte „OmegaT“ do pole „Název“; v poli „Příkaz“ použijte navigační tlačítko k nalezení svého OmegaT spouštěcího skriptu (soubor se v rozbaleném adresáři jmenuje OmegaT). Označte jej a operaci potvrďte OK.

  • Klikněte na tlačítko ikony, pak Procházet... a přejděte k podadresáři /images v adresáři aplikace OmegaT. Vyberte ikonu OmegaT.png. V GNOME může selhat zobrazení souborů ikon v dostupném formátu, protože očekává soubor SVG, ale jakmile je vybrán adresář, soubory by se měly zobrazit a můžete vybrat OmegaT.png.

Spouštění OmegaT

OmegaT můžete spouštět z příkazového řádku přes skript, který obsahuje startovací možnosti nebo pro přímý start klikněte na OmegaT.jar. Metody se liší v závislosti na distribuci. Ujistěte se, že vaše nastavení PATH (tedy nastavení cesty) jsou správná a že soubory .jar jsou řádně asociovány s Javou. Pro více informací čtěte dále v části „Spouštění z příkazové řádky“.

Uživatelé macOS

Stažení balíčku

OmegaT obsahuje Java JRE 1.8

Stáhněte si OmegaT_4.n.n_Mac.zip.

Instalace programu OmegaT

Soubor rozbalíte dvojklikem na OmegaT_4.n.n_Mac.zip. Tak vytvoříte adresář nazvaný OmegaT. Tento adresář obsahuje 2 soubory: index.html a OmegaT.app. Zkopírujte jej na vhodné umístění (např. Aplikace). Jakmile je to provedeno, můžete soubor OmegaT_4.n.n_Mac.zip smazat, už jej dál nepotřebujete.

Přidání OmegaT na panel Dock

Přetáhněte OmegaT.app na Dock.

Spouštění OmegaT

Klikněte dvakrát na >OmegaT.app nebo klikněte na ikonu na Docku.

Můžete změnit chování OmegaT upravením Vlastnosti , ale také souboru v balíčku Configuration.properties.

Pro přístup s souboru Configuration.properties klikněte pravým tlačítkem myši na soubor OmegaT.app a vyberte „Ukázat obsah balíčku“, pak poklikem pravým tlačítkem v Contents/Resources soubor otevřete a vyberete editor textu dle svého výběru. Můžete k souboru přistupovat přímo přes příkazový řádek a otevřít >Configuration.properties v editoru příkazového řádku jako je emacs nebo vi.

Možnosti lze upravovat změnou Configuration.properties. U předdefinovaných možností stačí odstranit znak # před parametrem, a tak jej povolit. Například user.language=ja (bez #) spustí OmegaT s uživatelským prostředím v japonštině.

To change the amount of memory available, edit OmegaT.app/Contents/Info.plist file and un-comment the line <!-- <string>-Xmx6g</string> --> by removing the <!-- and -->. This will launch OmegaT with 6 GB of memory; change the 6g to the desired amount.

Více oken pro OmegaT.app spustíte dvojklikem na soubor OmegaT umístěný v OmegaT.app/ Contents/MacOS/.

Soubor OmegaT.jar, který je umístěný v OmegaT.app/Contents/MacOS/Java/> použijte ke spuštění OmegaT z příkazového řádku. Pro více informací čtěte dále v části „Spouštění z příkazové řádky“.

goodies macOS

OmegaT.ap zpřístupní služby macOS Můžete tedy označit slovo kdekoliv v OmegaT a použít ‚Services‛ pro hledání tohoto slova, například ve Spotlight nebo Google. Můžete také použít AppleScript nebo Automator k vytvoření Služby (‚Services‛) nebo skriptu, které zautomatizují často používané činnosti.

Ostatní systémy

Tyto informace se vztahují na systémy jako je Solaris SPARC/x86/x64, Linux x64/PowerPC, Windows x64

Stažení správného balíčku

OmegaT je dostupná ve spojení s Oracle Java JRE pro Linux (Intel x86) a platformy Windows. Aby bylo možno OmegaT používat u jiných platforem (Linux PowerPC, Linux x64, Solaris SPARC/x86/x64, Windows x64 atd.) musí uživatelé na svém systému mít a provozovat kompatibilní prostředí Java JRE.

Máte prostředí Java kompatibilní s Java 8 JRE od Oracle?

  • Ano: stáhněte si OmegaT_4.n.n_Windows_without_JRE.zip. Tento balík může být použit na platformě, kde je instalováno JRE kompatibilní s Java 8 JRE.

  • Nevím: otevřete terminál a napište java -version . Pokud se vám zobrazí hlášení „command not found“ („příkaz nenalezen“) nebo podobně, pravděpodobně na vašem systému Java není instalována.

  • Ne: doplňte si prostředí Java JRE pro svůj systém (vizte níže) a stáhněte OmegaT_4.n.n_Without_JRE.zip.

    Zde poskytkuje Oracle své JRE pro systémy Solaris SPARC/x86 (Java 8) a pro Linux x64, Solaris x64, Windows x64 (Java 8)http://www.oracle.com/technetwork/java/archive-139210.html.

    Zde poskytuje IBM své JRE pro Linux PowerPC http://www.ibm.com/developerworks/java/jdk/linux/download.html.

    Použijte instalační instrukce balíku vhodného pro váš systém.

Instalace programu OmegaT

Pro instalaci OmegaT stačí rozbalit soubor OmegaT_4.n.n_Without_JRE.zip. Toto vytvoří adresář ./OmegaT_4.n.n_Without_JRE/ ve zvoleném pracovním adresáři se vším potřebným pro běh OmegaT.

Instalace zástupců pro spuštění

Postupujte podle instrukcí svého systému pro instalaci zástupců OmegaT na příhodném místě vaší volby.

Spouštění OmegaT

Jakmile je OmegaT nainstalována, můžete ji spouštět přímo z příkazového řádku, můžete vytvořit skript, který zahrnuje spouštěcí parametry pro příkazový řádek nebo můžete program spouštět přímo kliknutím na OmegaT.jar. Metody se liší v závislosti na distribuci. Ujistěte se, že vaše nastavení PATH (tedy nastavení cesty) jsou správná a že soubory .jar jsou řádně asociovány s Javou. Pro více informací čtěte dále v části „Spouštění z příkazové řádky“.

Přetáhnout

Ve většině systémů je možné otevřít projekt jeho přetažením souboru omegat.project na ikonu OmegaT na ploše. Je také možné otevřít projekt OmegaT dvojím kliknutím na soubor omega.project.

Použití Java Web Start

Technologie Java Web Start (součást verze Java 8 a vyšší), může být použita pro začlenění samostatné softwarové aplikace Javy spustitelné prostým kliknutím přes síť. Přes Java Web Start je zajištěn jak přístup k aktuální verzi aplikace, tak i ke správné verzi prostředí Java Runtime Environment (JRE). Pro první spuštění aplikace OmegaT prostřednictvím Java Web Start si zadejte a načtěte ve vašem prohlížeči následující URL:

https://omegat.sourceforge.io/webstart/OmegaT.jnlp

Stáhněte si souborOmegaT.jnlp a klikněte na něj. V závislosti na operačním systému se může během instalace objevit několik bezpečnostních výstrah. Práva, která udělíte této verzi (která lze nazývat jako „neomezený přístup k počítači“) jsou identická s právy, která jste přidělili místní verzi, tato práva povolí přístup na pevný disk počítače. Další kliknutí na soubor OmegaT.jnlp zkontroluje, jestli jsou k dispozici aktualizace, a pokud ano, nainstaluje je a posléze program OmegaT spustí. Po první instalaci můžete samozřejmě soubor OmegaT.jnlp spouštět i v režimu offline.

Poznámka : OmegaT Java Web Start neukládá žádné informace mimo počítač, na kterém je spuštěna. Aplikace běží pouze na vašem přístroji. Vaše dokumenty a překladové paměti zůstávají na vašem počítači a projekt OmegaT nemá žádný přístup k vaší práci nebo informacím.

Mějte na paměti, že pokud potřebujete nějaké parametry ke spouštěcímu příkazu (vizte výše), musíte používat běžnou instalaci.

Spouštění z příkazového řádku

Za normálních okolností není nutné spouštět OmegaT z příkazového řádku. Nicméně alternativa příkazového řádku umožňuje uživateli ovládat a upravovat chování programu. K dispozici máme dva způsoby spuštění OmegaT přes příkazovou řádku.

Otevření okna s příkazovým řádkem

Okno s příkazovým řádkem se může též nazývat „terminálové okno“. Pod Windows se nazývá „okno MS-DOS“ a je dostupné z nabídky Start, mezi Programy, přes položku „MS-DOS“ (nebo Start > Spustit > napište „cmd“ + Enter). Obdobu u macOS představuje aplikace Terminál, která je umístěná v Aplikace/Nástroje.

Pro spuštění OmegaT se za normálních okolností zadají dva příkazy. První z nich je:

cd 
                     folder
                  
               

kde folder představuje jméno adresáře s kompletní cestou k umístění, kde se nachází Váš program OmegaT - obzvláště soubor OmegaT.jar. V praxi to vypadá tak, že příkaz bude vypadat asi takto:

Pod Windows:

cd C:\Program Files\OmegaT

Na macOS

cd 
                     <OmegaT.app location>
                  /OmegaT.app/Contents/Resources/Java/

V Linuxu

cd /usr/local/omegat

Příkaz změní adresář na adresář obsahující spouštěcí soubor OmegaT. Druhý příkaz je příkaz, který skutečně spustí aplikaci OmegaT. Ve své základní podobě příkaz vypadá takto:

java -jar OmegaT.jar

Věnujte pozornost psaní velkých a malých písmen – různé systémy, narozdíl od Windows nebude program spuštěn, pokud zadáte omegat místo OmegaT!

Tato metoda může konkrétně pomoci při nalezení příčiny problému: pokud se objeví chyba během práce s programem, bude v příkazovém řádku vypsáno chybové hlášení, které může obsahovat užitečné informace o příčině chyby.

Uvedená metoda představuje poněkud nepraktický způsob běžného spouštění programu. Z toho důvodu jsou oba nahoře popsané příkazy obsaženy v jednom souboru („skript“, taky nazýváno soubor „.bat“ u systému Windows).

Když je tento soubor spuštěn, tak jsou automaticky provedeny obsažené příkazy. Z toho plyne, že pro změnu těchto příkazů stačí upravit tento soubor.

Parametry spouštěcího příkazu

Základní příkaz byl již popsán výše. Změny v tomto příkazu zahrnují doplnění „parametrů“. Jednotlivé parametry se přidávají za počáteční „java“ a před část -jar OmegaT.jar. Povšimněte si, že ve Windows budete měnit soubor OmegaT.l4J.ini a tak definovat své priority. Na jiných platformách můžete pro stejnou akci změnit spouštěč Configuration.properties na Macu, OmegaT pod Linuxem.

Seznam možných parametrů je uveden níže. Pokročilí uživatelé získají více informací o parametrech zadáním příkazu man java do okna terminálu.

  • Jazyk uživatelského rozhraní

    -Duser.language= XX Běžně, tj. když se OmegaT> spouští bez jakýchkoliv parametrů, program první detekuje jazyk uživatelova operačního systému. Pokud je uživatelské prostředí v tomto jazyce k dispozici, tak ho OmegaT použije. To znamená, že když je uživatelův operační systém v ruštině a OmegaT byla lokalizována do ruštiny, bude OmegaT zobrazena s ruským uživatelským prostředím, ruskými nabídkami, atd. Pokud jazyk uživatelova systému není k dispozici, OmegaT použije jako výchozí jazyk angličtinu. Toto je tedy standardní chování programu.

    Parametr „-Duser.language= XX“ způsobí, že OmegaT použije definovaný jazyk, a ne jazyk uživatelova operačního systému. Zástupné označení XX v příkazu znamená dvouznakový kód požadovaného jazyka. Pro spuštění OmegaT s francouzským prostředím (např. v ruském operačním systému) bude příkaz vypadat takto:

    java -Duser.language=fr -jar OmegaT.jar
  • Země uživatele

    -Duser.country= XX Vedle jazyka můžete specifikovat i zemi, např. CN nebo TW v případě čínštiny. Abyste zobrazili Stručného úvodního průvodce ve správném jazyce, je nutno specifikovat jak jazyk, tak i zemi. Toto je důležité dokonce i tehdy, když je k dispozici jen jedna varianta, např. pt_BR v případě portugalštiny v Brazílii.

  • Přiřazení množství paměti

    -XmxZZM ?? M Tento příkaz přiřadí více paměti programu OmegaT. Výchozí nastavení je přiřazeno 1024 MB, takže asi bude nevýhodné nastavovat menší hodnotu. Zástupné znaky ?? reprezentují část paměti zadávanou v megabytech. Příkaz pro spouštění OmegaT s nastavením 2048 MB (2 GB) paměti je tedy:

    java -Xmx2048M -jar OmegaT.jar
  • Adresa hostitelského IP Proxy

    -Dhttp.proxyHost= nnn.nnn.nnn.nnn Adresa IP vašeho proxy serveru, pokud váš systém používá proxy.

  • Číslo hostitelského portu Proxy

    -Dhttp.proxyPort= NNNN Číslo portu, který váš systém používá pro přístup k proxy serveru.

  • Google Překladač V2

    -Dgoogle.api.key= A123456789B123456789C123456789D12345678 Pokud jste se zaregistrovali do služeb Google Překladač, pak sem zadejte svůj Google API klíč. Berte na vědomí, že tento klíč má 38 znaků.

  • Překladač Microsoft Translator

    Ujistěte se, že máte bezplatný účet u Microsoftu. Budete jej totiž potřebovat pro přihlášení do obchodu Windows Azure Marketplace a k používání služeb překladače Translator. Za objem do 2 milionů znaků měsíčně nemusíte platit. Požadované dva záznamy získáte na stránce svého účtu a jedná se o primární klíč účtu (Primary account key) a identifikaci klienta (Customer-ID):

    -Dmicrosoft.api.client_id=
                                  XXXXXXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXXXXXXXXXX
                               
                            
    -Dmicrosoft.api.client_secret=
                                  XXXX9xXxX9xXXxxXXX9xxX99xXXXX9xx9XXxXxXXXXX=
                               
                            
  • Překladač Yandex Translate

    Ujistěte se, že máte svůj účet zdarma na Yandex. Budete jej potřebovat pro získání a používání překladového klíče Yandex Translate API key. O API klíče můžete zažádat prostřednictvím žádacího formuláře API key request form, a zobrazit je na stránce ‚Mé klíče / My Keys

    -Dyandex.api.key=
                                  trnsl.1.1.XXXXXXXXXXXXXXXX.XXXXXXXXXXXXXXXX.XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
                               
                            

Parametry lze kombinovat: pro spuštění aplikace OmegaT se všemi výše uvedenými příklady bude příkaz vypadat následovně:

java -Dswing.aatext=true -Duser.language=pt -Duser.country=BR -Xmx2048M -Dhttp.proxyHost=192.168.1.1 -Dhttp.proxyport=3128 -jar -OmegaT.jar

OmegaT v režimu příkazového řádku

Důvod proč využívat příkazový řádek (konzoli) je použití aplikace OmegaT jako překladatelský nástroj ve skriptovacím prostředí. Když aplikaci spustíte v příkazovém řádku, nenahraje se žádné grafické prostředí (je možné pracovat v jakémkoliv typu příkazovém řádku) a daný projekt je přeložen automaticky dle zadaných parametrů.

Co budeme potřebovat

Aby šlo spustit OmegaT v režimu příkazového řádku, je nutné, aby existoval platný OmegaT projekt. Umístění není důležité, protože se tento údaj stejně musí zadat v příkazovém řádku při startu.

Pokud budete chtít změnit nastavení, musíte mít konfigurační soubory. Toho lze dosáhnout dvěma způsoby:

  • Spusťte aplikaci OmegaT běžným způsobem (přes grafické uživatelské prostředí / GUI) a zvolte vhodné nastavení. Když OmegaT běží v režimu příkazového řádku, tak bude použito stejné nastavení.

  • Když nejde OmegaT spustit běžným způsobem (není dostupné žádné grafické prostředí): zkopírujte do patřičného adresáře soubory nastavení z jiné instalace aplikace OmegaT na jiném počítači. Umístění není důležité, protože se tento údaj může zadat v příkazovém řádku při startu. Důležité soubory jsou filters.conf a segmentation.conf a můžete je najít v adresáři home daného uživatele (např. C:\Dokumenty a nastavení\ %Uživatel% \OmegaT ve Windows, ~/.omegat/ v Linuxu)

Spouštění aplikace v režimu příkazového řádku

Pro spuštění aplikace OmegaT v režimu příkazového řádku musíte při startu nastavit pár parametrů navíc. Nejdůležitější z nich je /path/to/project, a volitelně --config-dir= /path/to/config-files/ . Příklad:

java -jar OmegaT.jar 
                        /cesta/k/projektu
                      \
    --config-dir=
                        /cesta/ke/konfiguracnim-souborum/
                      \
    --config-file=
                        /cesta/k/konfiguracnimu-souboru/
                      \
    --mode=
                        console-translate|console-createpseudotranslatetmx|console-align
                      \
    --source-pattern=
                        regulární výraz
                     
                  

Všimněte si, že všechny parametry začínají dvojitým znakem pomlčky.

Vysvětlení:

  • /path/to/project prozradí aplikaci OmegaT, kde najít projekt, který má být překládán. Pokud je to tedy zadáno, OmegaT startuje v režimu příkazového řádku a přeloží zadaný projekt.

  • --config-dir= /path/to/config-files/ prozradí OmegaT, ve kterém adresáři jsou uloženy konfigurační soubory. Když není zadáno, OmegaT se vrátí k výchozím hodnotám (adresář OmegaT v domovské složce uživatele, nebo když není dostupné, pak adresář, ve kterém se právě pracuje). Všimněte si dvojitého znaku pomlčky.

  • --config-file= /path/to/config-file/ > prozradí aplikaci OmegaT který konfigurační soubor se má použít

  • --mode= ... OmegaT startuje v režimu příkazového řádku a vykoná tak jednu z následujících služeb automaticky

    • --mode=console-translate

      V tomto režimu se OmegaT pokusí přeložit soubory z adresáře /source/ za pomoci dostupných překladových pamětí. Toto je užitečné při spouštění OmegaT na serveru, kdy jsou soubory TMX automaticky přidány do projektu.

    • --mode=console-createpseudotranslatetmx

      V tomto režimu vytvoří OmegaT soubory překladové paměti pro celý projekt, zakládající se pouze na zdrojových souborech. Sami si určíte soubor překladové paměti (TMX), který má být vytvořen

      --pseudotranslatetmx= allsegments.tmx --pseudotranslatetype= equal|empty

      Parametr pseudotranslatetype určuje, zda se mají cílové segmenty rovnat zdroji, nebo jestli mají zůstat prázdné.

    • --mode=console-align

      V tomto režimu, vezme OmegaT soubory Java properties, které nalezne v adresáři /source/ a páruje je s obsahy nalezenými na zadaném umístění. Výsledná tmx je uložena v adresáři omegat s názvem align.tmx.

      V takovém případě je nutno zadat dodatečné parametry určující umístění cílových dat:

      --alignDir= <umistění přeložených souborů>

      alignDir musí obsahovat překlad v cílovém jazyce projektu. Např. pokud se jedná o projekt EN->FR, adresář alignDir musí obsahovat balíček ‚bundle‛ končící na _fr. Výsledná paměť tmx je uložena v adresáři omegat s názvem align.tmx.

  • --source-pattern= regulární výraz

    Při použití tohoto režimu, tato možnost blíže určí, které soubory mají být automaticky zpracovány. Pokud tento parametr není blíže určen, budou zpracovány všechny soubory. Tady je pár typických příkladů jak vymezit výběr:

    • .*\.html

      Přeloženy budou všechny soubory HTML – povšimněte si, že tečka v běžném výrazu *.html se musí maskovat (\.) jak je tomu určeno pravidly regulárních výrazů.

    • test\.html

      Přeložen bude jen soubor test.html, který se nachází na hlavní úrovni zdrojového adresáře. Pokud jsou v jiných adresářich jsou jiné soubory s názvem test.html, pak tyto budou ignorovány.

    • dir-10\\test\.html

      Zpracovávat se bude pouze soubor test.html v adresáři dir-10. Opět si povšimněte zpětného lomítka, které musí být také maskováno jiným zpětným lomítkem.

  • --tag-validation= [abort|warn] NazevSouboruProVystup

    Tato možnost dovoluje zpracovat ověření tagů po dávkách. Pokud je zvolena možnost ‚abort‛ (‚přerušit‛), ověřování tagů bude zastaveno při prvním neplatným segmentem. Když je ale zadáno ‚warn‛ (‚varovat‛), ověřování tagů zpracuje všechny segmenty a až nakonec vypíše do zadaného souboru upozornění na segmenty, které obsahují neplatné tagy.

  • --no-team - ovlivní nastavení projektu v rámci týmové spolupráce. Použijete jej tehdy, když OmegaT nemá synchronizovat obsah projektu.

  • --disable-project-locking umožňuje, pod Windows, otevřít stejný projekt v několika oknech OmegaT. Ve výchozím nastavení, pod Windows, je omegat.project zablokováno a zobrazuje se chybové hlášení pokud se pokoušíte otevřít již otevřený projekt v jiném okně OmegaT. S touto možností se tedy zablokování neprojeví.

Možnost Quiet (‚Tichý chod‛)

Dodatečný parametr příkazového řádku režimu příkazového řádku: --quiet.. V „quiet“ („tichém“) režimu se na obrazovce zobrazuje méně informací. Hlášení, která byste obvykle nalezli ve stavové liště se nebudou zobrazovat.

Příklad použití: java -jar OmegaT.jar /path/to/project --mode=console-translate --quiet

Sestavení OmegaT ze zdrojového kódu

Zdroje pro aktuální verzi lze získat s klientem SVN z repozitáře svn://svn.code.sf.net/p/omegat/svn/trunk nebo přímo na adrese SourceForge.

Jakmile je kód stažen, otevřete jej ve zdrojovém adresáři a napište:

gradlew assembleDist

Tímto vytvoříte kompletní distribuci programu OmegaT v adresáři ./build/distributions, ve kterém naleznete zazipované všechny soubory potřebné k provozu OmegaT.

Také můžete aplikaci spouštět přímo pomocí následujícího příkazu:

gradlew run

Detailní instrukce k sestavení verze jsou v souboru docs_devel readme.